Tarpologia

Wielu ludzi zaczynając wyjścia w teren nie chce wydawać góry pieniędzy na sprzęt, więc szukają taniego zamiennika. A i starzy wyjadacze często przesiadają się z namiotu na rozmaite "lekkie" spanie takie jak tarpy, poncza czy plandeki budowlane.
Tylko jak to ustrojstwo rozłożyć?!

Poniżej kilka przykładów, jak w praktyce można rozłożyć prostokątny kawałek materiału, żeby dało się pod nim w miarę przyjemnie spędzić noc:


Daszek jednospadowy

Najprostszy układ z możliwych- jedna strona przyszpilona do ziemi, druga w górę.


Ulepszony daszek jednospadowy

Wersja bogatsza o dodatkowy daszek z przodu. Wymaga użycia linki nośnej. Lepiej chroni od deszczu.


Daszek dwuspadowy

Układ dający lepsze schronienie niż daszki jednospadowe, ale w dalszym ciągu przewiewny i przestronny. Możliwe są 2 wersje: "wysoka" i "niska" zależnie od tego, które z boków przyszpilimy do ziemi.




Ninja Shelter

Bardzo proste i szybkie schronienie. Wystarczy jeden podniesiony punkt mocowania (gałąź, słupek, rączka motoru)


Tarp Tent z małej plandeki

Moje ulubione ustawienie. Daje poczucie bezpieczeństwa, bo siedzimy "w środku". Jest dość wysokie, żeby dało się w nim siedzieć, łatwo się rozkłada i daje dobrą ochronę przed warunkami zarówno nam, jak i naszemu sprzętowi. Wystarczy 1 patyk czy kijek trekingowy. Można też użyć linki nośnej, jeżeli w pobliżu są drzewa.




Skośny Tarp Tent, vel ekierka

Wersja wygodniejsza do spania. Więcej miejsca nad głową gdy się leży, kosztem przestrzeni w nogach. Nie da się w nim usiąść.




Schronienie "Trapez"

konstrukcja bardzo podobna do Tarp Tentu i "Ekierki", jednak oparta na 2 masztach, zamiast jednego. Wygodne szerokie wejście i dużo miejsca w środku. Z wad, podobnie jak w Ekierce, brak możliwości siedzenia w środku ze względu na niski profil.




Nisko-profilowy Storm Shelter

Schronienie na naprawdę kiepskie warunki pogodowe. Ciasne, niezbyt wygodne, ale dające bardzo dobre schronienie z praktycznie wszystkich stron. Dobrze rozstawione opiera się dzielnie nawet silnym podmuchom wiatru.




Wszystkie przedstawione konfiguracje były budowane z plandeki o wymiarach 2x3m. We wszystkich mieści się człowiek o wzroście 190 cm. Poza Tarp Tent'em wszystkie konfiguracje bazują na istniejących w standardowej plandece metalowych oczkach. W Tarp Tent'cie mocowanie unoszone jest zrobione na zasadzie "włóż koralik i obwiąż".

----------------------------------------

To nie są wszystkie możliwe układy. To tylko to, co ja uważam za użyteczne i co udało mi się w praktyce zbudować. Kilku jeszcze brakuje, pojawią się jak uda mi się je zbudować. Wklejajcie zdjęcia waszych patentów na rozłożenie nie tylko plandeki, ale i poncza, pałatki czy dużego worka foliowego. :)

5 komentarzy:

  1. Dobre,proste rozwiązanie związane ze schronieniem,na kilka sposobów.Świetne :)
    ~Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ładnie opisane krok po kroku . Naprawdę przydatny artykuł .
    Pozdrawiam i oby było jak najwięcej takich artykułów .

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo przydatne, dzięki! :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo kreatywne sposoby rozłożenia plandeki! Brawo!

    OdpowiedzUsuń
  5. Dobre i inspirujące porady.

    OdpowiedzUsuń